Zašlá sláva IG, jak se daří sestavě prvních čínských mistrů světa?
League of Legends

Zašlá sláva IG, jak se daří sestavě prvních čínských mistrů světa?

Zašlá sláva IG, jak se daří sestavě prvních čínských mistrů světa?
31. 7. 2022
  |  

V roce 2018 přišla ve světě kompetitivního League of legends velká revoluce. Vůbec poprvé se mistrem světa stal celek z Číny, toto vítězství vyneslo region na vrchol profesionální scény. Byli to Invictus Gaming, kteří na své cestě porazili i jednoho z největších favoritů z Koreje, KT Rolster. Tento článek mapuje cesty hráčů z tehdejší legendární sestavy a dnešní dění v organizaci.

V roce 2019 tento celek hrál s téměř totožnou sestavou, přibyl pouze jungler Leyan, na další titul mistra to ale již nestačilo. V semifinálovém duelu podlehli Čínskému rivalovi FPX 3:1. A pokud vás znamená příběhu organizace FunPlus Phoenix, najdete ho zpracovaný zde! Jak se tedy daří všem hráčům tehdejší legendární sestavy?

TheShy

Netřeba představovat jednoho z nejlepších toplanerů historie, Theshye. Stavební kámen obou tažení týmu IG byl ve své době považován za bezkonkurenčně nejlepšího toplanera, ne-li celkově nejlepšího hráče vůbec. TheShy zůstal své organizaci věrný další dva roky, síla tohoto celku však začínala jít dolů. 

V roce 2020 IG museli o postup na worlds bojovat v regionálním finále, ve kterém byli jednu sérii od postupu na šampionát. Podlehli týmu LDG a jejich a skončili bez Worlds. V roce 2021 se sezóna nepovedla vůbec a IG se ani nedostali do playoffs. Bylo jasné, že se něco musí změnit, jak pro hráče, tak i pro organizaci. 

TheShy opustil tým a za nový domov si zvolil tým Weibo gaming. Jarní split s tímto týmem neměl úplně špatný, postoupil do playoffs, ve kterém vyřadil nové mistry světa z minulého roku EDG, zároveň hráli vyrovnanou sérii proti top4 týmu JDG, která skončila nejtěsnějším možným výsledkem pro soupeře. 

I v letním splitu vypadá pozice WG podobně, se skóre 9-4 okupují pátou příčku a do playoffs by se měli znovu podívat. I přes některé neskutečné výkony TheShye je ale nepravděpodobné, že by letos se svým týmem zamířil na světový šampionát, jelikož momentální postupový vršek tabulky vypadá nedotknutelně.

TheShy | Zdroj: Liquipedia

Duke

Duke hrál v týmu roli zkušenějšího druhého toplanera, který kdykoliv mohl přinést do týmu klid a rozvážnost, pokud bylo těchto kvalit třeba. Přišel do IG z Koreje, kde měl angažmá v týmech jako SKT, KT a NaJin. Neúčastnil se Worlds v roce 2019, jelikož pravidla světové turnaje povolují pouze jednoho náhradníka, za kterého si na daný rok IG zvolili již zmiňovaného Leayna. Duke v lednu dalšího roku tým opustil, tím zároveň ukončil svoji esportovní kariéru.

Ning

Podobný příběh v IG jako Duke má i jungler Ning. O tři roky mladší, než předešly zmíněný topař, přišel z academy týmu Young Miracles. V případě Ninga šlo sice o nezkušenost, ale neskutečný talent, díky kterému se stal důležitou součástí vítězných Worlds. V dalším roce se bohužel stal mírně nespolehlivým, kvůli tomu v další sezóně v hlavním týmu figuroval Leyan. 

Ning zůstal součástí týmu i na rok 2020, ve kterém se IG na worlds těsně nedostali. V roce následujícím byl stále pod smlouvou, zápasy však nehrál, stál se v týmu neaktivním. Nepřekvapivě k prodloužení smlouvy nedošlo a tím skončil Ningův herní příběh.

Ning | Zdroj: Liquipedia

Leyan

Do týmu přišel pouze jako náhradní jungler ke konci sezóny, pak se stal starting junglerem na regionální finále, ve kterém si IG získali první místo a postup na Worlds. I další sezónu Leayn začal v týmu IG, ale hned na letní split si musel hledat nové angažmá. Připojil se k týmu ViCi, se kterým z jedenáctého místa nedosáhl na playoffs. V organizaci setrval, ikdyž ViCi přešli rebrandem na značku Rare Atom. 

Tento tým se stal v roce 2021 zábavným na sledování a díky dvěma postupům do playoffs se Rare Atom probojovali do regionálního finále. V něj podlehli LNG a na worlds se nedostali. Letošní rok pro Leyana neprobíhá úplně podle představ. Na jaře sice ještě do alespoň prvního kola postoupil, v létě je ale se svým týmem na šestnácté pozici. Z jedenácti sérií vyhráli RA pouze dvě a jejich šance na playoffs se blíží k nule.

Rookie

Další obrovské jméno a hráč, který je také považován za jednoho z nejlepších v historii. Tento korejský hráč se k IG připojil z KT Rolster Arrow již na sklonku roku 2014. V nové organizaci setrval dlouhých sedm let a stal se jejich největší ikonou. Po dvou úspěšných Worlds byl stejně jako TheShy nejprve u nepostupu na šampionát, poté i nepostupu do playoffs. 

Tento obrovský neúspěch znamenal, že i tato legenda si musela najít na rok 2022 nový domov, tím se stal tým Victory Five. Rookiemu vyšel přestup na jedničku. V jarním splitu získali krásné třetí místo, v tom letním mají skóre 10-2, které jim v tuto chvíli dává také třetí pozici. Playoffs již mají zajištěné, ale tento tým se dívá i dál. V5 jsou součástí čínské top4, od které se očekává postup na světový šampionát, na němž by letos mohla Čína dominovat,

Rookie | Liquipedia

Baolan

Boalan je asi nejméně zajímavým článkem celého týmu, alespoň co se historie týká. Celou svoji kariéru totiž strávil v organizaci Invictus Gaming. Její součástí byl 5 let, za tuto dobu si zažil všechny triumfy, ale také všechna dna této organizace. Svoji kariéru ukončil na konci minulého roku, kde došlo společně s TheShyem a Rookiem k nepostupu do playoffs. Na rozdíl od svých spoluhráčů však novou výzvu na rok 2022 nehledal a v tuto chvíli je na trhu Free agentem.

JackeyLove

Marksman přešel do jiného týmu hned po roce 2019. Vybral si Top Esports, se kterým se v roce 2020 znovu podíval na Worlds. Rok následující celku nevyšel podle představ, a i přesto že do playoffs se v obou splitech kvalifikovali, nepovedlo se udělat hlubší run a na Worlds Top Esports nedosáhli. Rok 2021 však hlásí další kapitolu, v níž se tomuto celku povedlo probojovat až do finále jarního splitu, kde podlehli dvakrát celku RNG 1:3 a 2:3, obsadili tak druhé místo. 

Možná ještě maličko lépe vypadá split letní, v něm jsou TOP v tuto chvíli na dělém prvním místě společně s JDG. Skóre 12-1 ukazuje neskutečnou dominanci, a navíc jediná prohra přišla hned v první sérii, právě proti konkurentům o titul JDG. Dvanáct her winstreak a pouze sedm ztracených map za celý split posouvá TOP do role obrovského favorita nejen čínské LPL, ale možná i přibližujících se Worlds. 

Tato organizace má co napravovat a má tým, který je hladový po úspěchu. Scénář, ve kterém uvidíme Jackeyho na worlds již počtvrté, je tedy více než reálný.

JackeyLove | Zdroj: Liquipedia

Invictus Gaming dnes

IG na to po neúspěšném roce 2021 jdou velmi skromně, v sestavě se na jaře střídalo více jak deset hráčů, na playoffs to ale nestačilo. Skore 5-11 a čtrnácté místo ani zdaleka nestačilo. Ani léto nevypadá o moc lépe, se skóre 3-9 tento tým okupuje třináctou příčku a do vyřazovacích bojů se nejspíš už nepodívají.

Otázkou zůstává, jaké jsou plány této organizace do budoucna, je jasné, že letos dali přednost finančně nenáročné soupisce a mladým hráčům. Je pravděpodobné, že se IG v dohledné době pokusí o návrat na výsluní, ale jestli to bude již v příští sezóně, nebo si budeme muset počkat déle, není jasné.


Zdroj úvodní fotografie: Riot Games
Author photo
Filip Růžička Komentátor a největší fanoušek LCS