League of Legends

Začíná LEC Winter Group Stage, týmy zabojují o kvalifikaci do závěrečného play-off

Začíná LEC Winter Group Stage, týmy zabojují o kvalifikaci do závěrečného play-off
9. 2. 2023
  |  

Po třech hracích dnech přichází na řadu první play-off bracket. Nejlepší osmička LEC týmů rozdělená do dvou skupin už nyní okusí atmosféru BO3 zápasů.

Zatímco loni by LEC stále byla v základní části a kolotoči BO1 utkání, nyní se přesouvá do zajímavější fáze. Nový formát zatím sklízí chválu, hned zkraje sezóny připravil napínavé zápasy a velká překvapení. Po třech týdnech již některé organizace začaly předělávat své rostery, nepovedený začátek odnesl coaching staff Excel a předpokládájí se přestupy i hráčským směrem, ve Fnatic také.

Zbylá osmička řeší příjemnější starosti, a to přípravu na nadcházející BO3 série. Pro připomenutí nového formátu, po skončení základní části byly týmy rozděleny náhodným losem do dvou skupin. První a druhá nasazená organizace, tedy Vitality a MAD Lions, měly právo volby soupeře.

Mini play-off se hraje systémem Double Elimination, vypadnuvší týmy mají k dispozici „druhý život“, tedy pokud prohrají napoprvé, nemusí zatím zoufat. Z této fáze vyjdou dohromady čtyři postupující, kteří se následně utkají až do konečného vítěze.

Nadcházející víkend jsou na programu všechny série, v pondělí 13. února si to o přímý postup rozdají vítězové úvodních duelů. Zbytek týmů a zbývající dva postupující veřejnost pozná následující víkend 18. až 19. února.
Vítězové si zahrají rovnou o postup, vypadnuvší dostanou vždy 1 šancu navíc
Pro české fanoušky bude nejzajímavější série MAD Lions s Astralis, která se odehraje v neděli 12. února od 18:00. Zlatí lvi jsou zaslouženě velkým favoritem, dokonce největším z celého úvodní kola Winter Groups. U nového rosteru byly nějaké otazníky, například spojení botlinky Carzzy + Hylissang, ale sestava funguje. Zápas od zápasu vypadala sehraněji a aktuálně patří mezi kandidáty na celkovou výhru – po nepovedeném minulém roce velký skok.

Podobné obrození mají Vitality, kteří jsou podle kurzů dokonce největším kandidátem na celkové ovládnutí zimního splitu. Ke konci základní části ovšem ukázali, že i oni jsou zranitelní. Nepovedené hry měl Bo, v utkání s BDS si připsal dokonce 11 smrtí, nejistě vypadal i proti Excel. Do té doby působil jako jasně nejlepší hráč soutěže, pro ostatní dobrá zpráva, že i nadaný čínský jungler je jenom člověk.

Vitality společně s MAD Lions ovládli základní fázi a jako soupeře do své série si z dvojice Heretics-SK vybrali nováčka soutěže. Logická volba, španělská organizace splnila povinnost umístěním v top osmičce, ale veřejnost příliš neuchvátila. Solidní výkony střídají horší a v těžké konkurenci se od nich příliš neočekává.

Pozitivním překvapením splitu jsou SK Gaming a BDS. První jmenovaný tým nastoupí do zcela vyrovnaného zápasu s KOI, ale pokud bychom měli brát formu ze základní části, favoritem jsou SK Gaming. Botlinka z LFL Exakick a Doss vypadá zatím jako skvělá trefa. Pro KOI zase hovoří zkušenosti a sehranost, přeci jen stále jde o úřadující LEC šampiony. Pokud dokáží zapracovat na chybách, mohou ještě play-off projít daleko.

Poslední sérií jsou právě G2 a BDS. Nejúspěšnější tým evropské historie je mnohými označován jako nejlepší roster ze základní části, i když skončil na třetím místě. Botlinka Hans Sama a MikyX vypadá skvěle, stejně tak jako LFL jungler Yike a nesmíme zapomínat na x-faktor Capse. Proti BDS lze očekávat otevřenou partii, francouzský tým je hodně pro-aktivní a jejich zápasy mají obvykle mnoho akce. Ta by mohla G2 překvapit a připravit jeden ze zajímavých upsetů.

Zápasy lze sledovat tradičně na Twitch či YouTube kanále LEC, pro český komentář lze naladit Hitpoint.  

Author photo
Jakub Šedivý Celoživotní nadšenec do gamingu esportu, insider LoL scény a fotbalový analytik.