Riot Games

Riot Games diskriminuje ženy, potvrdil soud. Firma musí zaplatit $100 milionů

Riot Games diskriminuje ženy, potvrdil soud. Firma musí zaplatit $100 milionů
30. 12. 2021
  |  

V přepočtu 2,2 miliardy korun musí po prohrané hromadné žalobě zaplatit populární herní studio. Jde o spor, který začal již v roce 2018.

Systémová diskriminace na základě pohlaví nebo sexuální obtěžování. Soud potvrdil, že tyto praktiky v herním studiu Riot Games, které stojí například za tituly Valorant nebo League of Legends, byly běžné. Z původního obvinění dvou již bývalých zaměstnankyň, Melanií McCracken a Jess Negron, se stala hromadná žaloba. Dohromady se spojilo 1065 zaměstnaňkyn a 1300 smluvních pracovnic.

Žaloba obsahovala řadu obvinění, jako například bránění postupu žen do vyšších funkcí, sexuálních návrhů či ukazování intimních fotografií pánských genitáliích. Riot Games musí ve vyrovnání zaplatit $80 milionů, zbývající částka putuje právníkům. Herní studio se také zavázalo, že zlepší pracovní podmínky a najme nezávislého experta, který podobná jednání již nedopustí.

Kauza vyplavala na povrch v roce 2018, kdy s touto informací příšel server Kotaku. Společnost obvinil z toho, že propaguje tzv. „bro culture“, která zvýhodňuje muže a toleruje jejich toxické chování. Ženy se stávaly terčem sexuálních narážek, nemohly se posouvat kariérním žebříčkem a také kolovaly hromadné e-maily, co hodnotily „nejhezčí zaměstnaňkyně ve firmě“.

Riot Games není jediným herním studiem, který se s podobnými problémy potýká. Velmi podobné vyšetřování probíhá také ve společnosti Blizzard, autor legendárních her typu World of Warcraft nebo Starcraft.

Author photo
Jakub Šedivý Celoživotní nadšenec do gamingu esportu, insider LoL scény a fotbalový analytik.