League of Legends

Po krátké pauze znovu začíná LEC, do play-off jdou Fnatic i MAD Lions

Po krátké pauze znovu začíná LEC, do play-off jdou Fnatic i MAD Lions
7. 4. 2023
  |  

Skupinová fáze LEC začíná. Nejlepší osmička byla rozdělena do dvou táborů, ze kterých vzejde top čtyřka. O postup dále se poperou i čeští zástupci Humanoid s Nightsharem a Carzzym.

Série jsou tady. LEC se týdenní přestávce přesouvá do BO3 zápasů, aby rozehrála druhou fázi jarního splitu. Z osmi týmů zůstane už jenom polovina, která si to následně rozdá o další letošní titul i kvalifikaci na MSI, kam poprvé pojedou hned dva evropské týmy.

České fanoušky bude více zajímat skupina A, kde se potkávají Fnatic a MAD Lions. Astralis, jakožto netradiční druhý seed ze základní části, měl právo výběru soupeře do úvodního kola. Trochu překvapivě zvolil Fnatic místo Zlatých lvů, kteří jen tak tak postoupili a po většinu základní části se hledali. Do série si i přesto dánská organizace věřila více proti Fnatic.

Hráči Astralis možná byli trochu ovlivnění tím, že zrovna poslední duel základní části byl právě s nimi. Tam se jim podařilo otočit nepříznivý stav a ukončit sérii výher Humanoida a spol. Fnatic ovšem během jara ukázali drastické zlepšení, dařily se drafty a i výkony šly nahoru. Kouč Nightshare v rozhovoru s Xnapym navíc sdělil, že aktuálně zažívají výbornou sérii ve scrimmech. Interně v týmu panuje i naděje, že by mohli celý split vyhrát.

Sázkové kanceláře mají sérii vyrovnanou téměř 50/50, favorit zde skutečně nepanuje. Astralis, kterým se v obou splitech očekávala spíše pozice mimo top osmičku, se náramně dařilo. Akvizice v podobě LIDERA na midlane se povedla, právě souboje s Humanoidem budou jedny z klíčových celé série. Ta je na programu v sobotu 8. dubna od 21:00.

 


Ještě předtím dojde na duel mezi MAD Lions a Vitality. Tato dvojice na sebe zbyla, a zde mají bookmakeři více jasno. Velkým favoritem je Perkzova parta, která by konečně chtěla prolomit smůlu a projít dále. V zimě překvapivě padli s SK Gaming, čímž se nedostali ani do top čtyřky. Nepovedený split odnesl slovenský ADC Neon, jehož nahradil Němec Upset. Ten se do nového angažmá uvedl skvěle a ukázal, že jeho benchnutí mohli ve Fnatic litovat.

Výsledkem bylo opět vysoké postavení, ale tentokrát mimo top 2. Vitality skončili na čtvrtém místě se skóre 6-3. MAD Lions tentokrát naopak měli velké trápení.

Vicemistr Winter Splitu jen tak tak postoupil do skupinové fáze, tu si musel vybojovat dokonce přes tiebreaker proti Heretics. Propad Carzzyho a spol. je jedním z možná největších překvapení, protože v předchozím splitu zápas od zápasu rostli, zastavili se v podstatě až ve finále s G2. Start do jara ovšem vůbec nechytli, nyní mají ale ideální příležitost ukázat, že zapracovali na chybách a Vitality zvládnou přehrát.

Týmy, které prohrají, nutně zoufat nemusí. Posouvají se do Loser’s Bracketu, kde si mezi sebou zahrají o další šanci postoupit. Tam na něm v dalším kole bude čekat poražený z Winner’s Bracketu, vítězný celek projde do top čtyřky.

Vyrovnaná skupina B

Druhý bracket je papírově o něco vyrovnanější. Z čtveřice BDS, SK, G2 a KOI jeden neprojde dále, což samo o sobě by mohl být materiál na top čtyřku.

BDS, jakožto vítěz základní části, si za soupeře vybral SK Gaming. To proti sobě poslalo dvojici G2 a KOI, dlouhodobě jedny z nejlepších týmů v Evropě. Úřadující šampion měl během základní části překvapivé ztráty, prohrál například s Astralis, Fnatic a právě KOI.

Série skupiny B začínají v neděli od 18:00, druhá série o tři hodiny později. Sledovat můžete na Twitch či YouTube kanále LEC, pro český komentář lze naladit Hitpoint.

Kdo podle tebe postoupí dále?
Author photo
Jakub Šedivý Celoživotní nadšenec do gamingu esportu, insider LoL scény a fotbalový analytik.