Dota 2: Třináctý ročník The International začíná! Získá skiter svůj druhý Aegis v kariéře?
Jen dvěma týmům v historii se podařilo ovládnout turnaj The International dvakrát. Úspěchu, který se považoval v podstatě za nemožný, dokázala poprvé dosáhnout organizace OG (TI2018 a TI2019), následována Team Spirit (TI2021 a TI2023). Slovenský carry hráč skiter turnaj ovládl před dvěma roky v Singapuru. Letos má velkou šanci úspěch zopakovat.
Turnaj The International si v posledních letech prochází řadou změn. Nejen změnou lokací, kdy se i letos z amerického Seattlu znovu přestěhoval a tentokrát 4. září začne v dánské Kodani (hlavní event se uskuteční v tamní Royal Arena). Ale také řádově nižší prize pool, nový formát, zrušení DPC ligy zajišťující přímé pozvánky a letos po šesti letech znovu jen 16 týmů, tedy číslo, na kterém celý turnaj v roce 2011 začínal.
Nejprve prize pool. Celkové číslo momentálně stojí na necelých 2,4 milionech dolarů. Ani polovina prize poolu rijádského Masters. Společnost Valve zajistila 1,6 milionů dolarů jako startovní bod, zbylých 770 tisíc bylo dodáno fanoušky za mikrotransakce v samotné hře v aplikaci zvané „Přehled“. Zkušení fanoušci vědí, že se jedná o mizivou částku v porovnání s nejúspěšnějšími lety. Stále není příliš jasné, kterým směrem chce společnost Valve turnaj vzít.
Samotný „Přehled“ vyšel jen několik týdnů před začátkem samotného turnaj a obsah, který nabízí, nesvádí k hromadnému utrácení. Pro mnohé fanoušky se snižujícím prize poolem snižuje také prestiž turnaje. Ale nejen pro ně. Hráči a organizace musí myslet na své náklady na provoz, výplaty. Úspěch na The International znamenal zásadní finanční zisk. Společnost Valve momentálně však spoléhá v případě The International hlavně na profit, který organizacím přichází z nákupů ve hře v podobě audio hlášek spojených s jejich oblíbeným týmem, kterému z nákupu odvádí určitá procenta.
Přímé pozvání na turnaj si za své výkony v probíhající sezoně vysloužila celkem šestka týmů (Team Spirit, Xtreme Gaming, Team Falcons, Team Liquid, Gaimin Gladiators a BetBoom Team), zbylých deset organizací muselo projít regionálními kvalifikacemi.
Formát turnaje zůstává stejný jako v loňském roce, ale díky zredukovanému počtu týmů (loni bylo 20) není až tak nekompromisní. Je rozdělen na dvě hlavní části: Cesta na The International (skupinová část, rozehra do vyřazovací části a první dvě kola dolní části vyřazovacího pavouka) a The International (od třetího kola dolní části vyřazovacího pavouka dál). Zajímavým faktem je, že ve skupinové části a rozehře nemůže žádný z týmů turnaj opustit. Pouze si zajistí specifické nasazení.
Základní část tvoří čtyři skupiny po čtyřech týmech. Všechny zápasy se v této části odehrají stylem best of 2. První dva týmy z každé skupiny budou přiřazeny do rozehry třetímu a čtvrtému týmu z opačné skupiny (A vs B, C vs D). V rozehře se v best of 3 zápasech určí nasazení v následující vyřazovací části, která se odehraje již tradičním formátem double-elimination bracket.
Letos má česká a slovenská scéna pouze jednoho zástupce, jímž je slovenský carry hráč skiter v barvách Team Falcons. Jedná se však o želízko v ohni z těch nejžhavějších. Skiter a jeho spoluhráči zažívají vynikající sezónu a patří k jedněm z největších favoritů na vítězství celého turnaje. Los týmu přinesl skupinu C, která na první pohled neznačí příliš konkurence a měla by zajistit hladký postup dál, s co nejlepším nasazením.
Turnaj začíná 4. září v 10:00 našeho času a odstartují ho zápasy skupiny A a skupiny B. Skiter by se na scénu měl dostat o dvě hodiny později, kdy se představí hned ve dvou utkáních za sebou proti týmům Zero a Nouns. Celý turnaj bude k dispozici na streamovací video platformě Twitch, na oficiálních kanálech The International. Celkové zpravodajství v podobě článků a flash news přinese rovněž web Sazka Esport.