Bývalý midlaner Fnatic či H2k Febiven ukončil ve 24 letech kariéru
League of Legends

Bývalý midlaner Fnatic či H2k Febiven ukončil ve 24 letech kariéru

Bývalý midlaner Fnatic či H2k Febiven ukončil ve 24 letech kariéru
19. 7. 2021
  |  

Vyhlášený control mage, 18-0 split a rok král midlane. Tak by se dal v kostce shrnout Nizozemec Febiven, který se ve 24 letech rozhodl ukončit svou kariéru. V dlouhém prohlášení vysvětlil, že již nevěří ve svůj návrat do top týmu, což také souvisí s jeho sníženou láskou ke hře samotné.

Febiven naposledy působil v akademii týmu Fnatic, v hlavním rosteru zažil nejpamátnější část své kariéry.

Datuje se leden 2015 a Fnatic oznamuje akvizici talentovaného midlanera Febivena. Málokdo asi tušil, že právě i s ním v sestavě se bude psát jedno z nejlepších období této evropské organizace. Mladý Nizozemec na sebe upoutá pozornost díky dobrým výkonům a týmu se po půlroční odmlce podaří celý split vyhrát.

Fnatic díky tomu vycestují na MSI, kde se v semifinále utkají s SKT1. Jedná se o období, kdy Korejci naprosto dominovali League of Legends a Faker bez debaty opanoval pozici nejlepšího hráče světa. Přesto se evropskému týmu podaří překvapivě dotáhnout sérii až na pět zápasů a ač se happy end nekonal, vyrovnaná série byla sama o sobě úspěch.
Světu se ukázal také Febiven, který v jednom ze zápasů 1v1 zabije Fakera.Na Zedovi, championovi, který Korejce v minulosti proslavil. Fnatic se domů vrací s boostnuým sebevědomím a jejich role favoritů v EU LCS (dnes LEC, pozn.) je stvrzena návratem ztraceného syna Rekklese. ADC si totiž na jeden odskočilo do supertýmu Alliance/Elements, ovšem po neúspěchu a sedmém místě zvolil návrat do Fnatic.
A byl to vizionářský krok, protože to. co následovalo, je navždy zapsáno v historii profesionálního League of Legends. Roster ve složení Huni-Reignover-Febiven-Rekkles-Yellowstar nemá konkurenci a základní část letního splitu 2015 dohrávají neporažení, což se předtím nikomu nepovedlo. Semifinále na Worlds, nejlepší umístění západního týmu od roku 2013, je poté krásným zakončením sezóny.

Rozpad rosteru a odchod do NA

Fnatic jsou na vrcholu a Febiven je označován jako jeden z nejlepších aktivních midlanerů. Ovšem bohužel pro něj, na takto dobrý rok již nenaváže a další trofej do své sbírky nepřidá. Organizaci se nepodaří udržet roster pohromadě, korejské duo Huni + Reignover odchází do USA, náhrady nejsou dostačující a na scéně objevuje nový mladý midlaner z Chorvatska, který se brzy stane naprostým králem nejen v Evropě, ale světa – Perkz.

Chorvatský hráč společně s G2 nastoluje novou éru dominance, kdy z následujících 10 splitů rovnou osmkrát vyhrají. Febiven trošku upadá do pozadí a po roce se loučí s Fnatic, nově obléká dres H2k Gaming, ale ani v novém týmu nedosáhne příliš velkých úspěchů. Vrcholem je čtvrté místo v play-off, což je pro dvojnásobného vítěze EU LCS málo.

Nizozemec přijme volání z USA, kde stráví jeden split v Clutch Gaming. Po slušném jaře se však tým propadá na spodek tabulky a v letním play-off dokonce chybí. Ač to nebývá příliš běžné, Febiven se nakonec vrací ještě do Evropy a na dva roky hájí barvy Misfits, kde se potká také s českým supportem denykem. Podobně ale jako předtím, další výrazný úspěch nepřichází. Febiven se za dva roky s týmem dostal do play-off pouze jednou. Od začátku letošního roku ještě oblékal dres akademie Fnatic, kde skončili druzí v NLC lize.

Ztráta motivace a hledání sebe sama

V prohlášení Febiven pronesl, že děkuje Fnatic za šanci znovu zabojovat o pozici ve starting rosteru jejich LEC týmu. Ovšem sám hráč si vyhodnotil, že na návrat do top týmu se již necítí, a proto ukončuje kariéru. Motivace věnovat se naplno hře, kterou již tolik nemiluje, také opadla.

V emotivním rozloučení nezapomněl poděkovat všem bývalým kolegům, ale také si rýpnout do současné scény: „Ochota pracovat je v naší scéně mála, až je to smutné. Málokdo League of Legends věnuje 110 % denně a má chuť být těmi nejlepšími na světě,“ řekl Febiven. Celé prohlášení je k dispozici zde.

Febiven prozatím neřekl, jaké budou jeho další kroky. Volný čas chce využít k oddychu a zjištění, čemu se bude v budoucnu věnovat. Zda to bude analytická práce, čí například koučing je zatím ve hvězdách. Ať už ho budeme v profesionálním League of Legends nadále vídat či nikoliv, nemělo by se jeho jméno zapomínat. Midlaner připravil fanouškům několik památných momentů a rok 2015 bude v historii Fnatic navždy zapsán zlatým písmem. Děkujeme za vše!
Author photo
Jakub Šedivý Celoživotní nadšenec do gamingu esportu, insider LoL scény a fotbalový analytik.