Charita

Mladých lidí potýkajících se s duševními potížemi přibývá. Pomoc je omezená. Nově založená Twisten Foundation to chce změnit

Mladých lidí potýkajících se s duševními potížemi přibývá. Pomoc je omezená. Nově založená Twisten Foundation to chce změnit
4. 12. 2023
  |  

Pomáhat dospívajícím, kteří čelí psychickým problémům, využít k tomu moderní komunikaci: například podporovat speciální projekty zaměřené na esport. To vše a mnohé další má v úmyslu nově založený nadační fond, který navazuje na mimořádně silný odkaz Karla „Twistena“ Ašenbrenera, talentovaného esportového hráče, který si po boji s depresí letos v červnu vzal život.

Karlova rodina, která za založením nadačního fondu stojí, věnovala základní jmění. Přispěje i francouzský esportový tým Vitality, v němž Twisten úspěšně působil. Významnou finanční podporu nabídne společnost Sazka, která u příležitosti vzniku nadace uspořádá 15. 12. 2023 charitativní esportový turnaj.

Karel Ašenbrener, v esportové komunitě známý jako Twisten, by právě dnes oslavil dvacáté narozeniny. Svůj boj s depresí ale nakonec prohrál. „Karlův odchod je pro celou rodinu pořád velmi bolestivý. Ale právě kvůli němu jsme se rozhodli přetavit bolest v něco smysluplného. Tím je nadační fond, jehož cílem bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy. Jsem si jistá, že by s tím syn souhlasil a podporoval to,” říká Twistenova matka Ivana Ašenbrenerová, také za svého manžela a další dva syny.

Nadační fond chce pomáhat dospívajícím, kteří se nacházejí v podobných situacích jako Karel Ašenbrener. „Zvyšování duševní gramotnosti považuji za klíčové, zároveň je nutné pracovat na destigmatizaci psychických problémů, protože zejména mladí kluci o svých emocích nebo problémech nemluví a mluvit nechtějí,” vysvětluje zaměření fondu Ašenbrenerová. 
 
Průzkum Národního ústavu duševního zdraví ukazuje, že psychický stav mladých lidí je alarmující. U každého třetího deváťáka v Česku se projevují znaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti navíc mají známky středně těžké až těžké deprese. Podle Českého statistického úřadu si v roce 2022 v Česku vzalo život 1302 osob. Tato statistika roste nejrychleji právě u mladých lidí. Sebevražda je nyní důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let. Psychologická péče je přitom často nákladná, dětských psychologů je navíc dlouhodobě nedostatek.  
 
Právě v komunitě gamingu a esportu, v níž Karel Ašenbrener vynikal, se pohybuje stále více mladých lidí. Celosvětově má už miliony fanoušků. Jednou ze společností, která se rozhodla Twisten Foundation podpořit, je česká loterijní jednička Sazka. Ta se v oblasti esportu dlouhodobě angažuje a 15. prosince pořádá charitativní esportový turnaj s názvem Sazka No rivals, jehož výtěžek věnuje nově vzniklému fondu. 

„Ačkoliv je duševní zdraví celospolečenským tématem, na poli esportu šlo dlouhou dobu o podceňované téma a diskuze nad ním je tak stále v plenkách. Jde proto o jedno z témat, kterému se v rámci našeho působení v esportu chceme systematicky věnovat. Vznik Twisten Foundation může přinést zásadní a tolik potřebnou změnu. Máme velký respekt, že se rodina Ašenbrenerových rozhodla tento projekt spustit a nesmírně rádi jej podpoříme,“ komentuje Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti ze společnosti Sazka, a dodává: „Během turnaje Sazka No rivals bude vypsána dobročinná sbírka. Její výtěžek Sazka po skončení turnaje zdvojnásobí. Jsme připraveni poslat nadačnímu fondu Twisten Foundation až jeden milion korun.“

Zároveň s Twisten Foundation spouští speciální projekt také francouzská organizace Vitality, v níž Karel Ašenbrener působil ve hře Valorant. Projekt nazvaný KARE (kombinace jména Karel a anglického care neboli pečovat) se bude rovněž zaměřovat na duševní zdraví hráčů esportu. 

S Nadačním fondem Twisten Foundation plánuje úzkou spolupráci a chce ho dlouhodobě podporovat.

Update 14. prosince 20:56: Vzhledem k banu z jedné hlavních tváří Agraeluse, kde měl přenos probíhat, se celý charitativní stream přesouvá na YouTube Duklocka. Na programu se nic nemění a vše proběhne jak má v pátek 15. 12. od 18:00. 
 

Twisten Foundation

Nadační fond založila v listopadu 2023 rodina Karla Ašenbrenera (Twisten): matka Ivana, otec Karel a dva bratři. Rodina do fondu vložila základní jmění ve výši 250 tisíc korun.
Nadační fond má následující cíle.  

 • Snížit počet dospívajících trpících psychickými problémy, a snížit tak i počet sebevražd mezi teenagery.
 • Poskytovat finanční prostředky na úhradu služeb soukromých odborníků pro dospívající ze sociálně znevýhodněných rodin.
 • Organizovat preventivní vzdělávací akce zejména na středních školách.  
 • Natáčet podcasty, rozhovory a edukativní videa na podporu mentálního zdraví a předcházení sebevražd, aby mladí získali dostatek informací a znalostí jak pomoct sobě i jak navzájem. 
 • Informace chce předávat nejen prostřednictvím odborníků, ale také influencerů a streamerů, s nimiž se mladí snáze ztotožní.
 • Poskytovat finanční podporu vybraným organizacím a dobročinným projektům.
 • Podporovat speciální projekty zaměřené na esport, protože je to segment, který se masivně rozšiřuje a má po celém světě miliony fanoušků. Chce bořit mýty, že esport vede k depresím a sebevraždám. Depresemi trpí i jiní vrcholoví sportovci.
 • Příčinou je primárně tlak na výkon a výsledek. 
 •  Podporovat poradenské služby pro teenagery i rodiče. Rodiče velmi často netuší, co se s jejich dítětem děje, případně nevědí, jak s nimi mluvit a jednat. I pro rodiče je boj s psychickými problémy jejich dětí velkou zátěží.
 • Provozovat webové stránky s relevantními články či blogy odborníků o duševním zdraví.
 • Organizovat další charitativní projekty, eventy a vzdělávací preventivní workshopy.

Nadační fond TWISTEN FOUNDATION
 Sídlo: K Botiči 1453/6, Praha 10, 101 00 
 IČO: 19929510
 Číslo účtu: 4404206003/5500 
 
Author photo
Redakce Společná práce redakce Sazka Esport