Struktura ESEA soutěží a ESL Pro League

Struktura ESEA soutěží a ESL Pro League
20. 8. 2021
  |  

V posledních dnech i s příchodem prestiže v podobě účasti českých a slovenských týmů v nejvyšších ESEA a ESL ligách se objevují otázky na to, jak v roce 2021 funguje struktura těchto lig. Jaké jsou postupové mechaniky a kde týmy začínají?

Co je to ESEA a co jsou ESEA ligy? 

ESEA funguje jako platforma pro lidi a hráče Counter-Strike: Global Offensive, kteří si chtějí zahrát na kompetitivní úrovni na serverech 3. stran, se systémem bodování a ranků mimo "match making" v samotné hře. 

Zároveň jde o místo, které poskytuje týmům možnost hrát dlouhodobé mezinárodní soutěže, v nichž se utkávají týmy postupně s různými úrovněmi herních dovedností a zkušeností. Navíc se i poměrně neznámé týmy díky tomuto mohou ukázat ve vyšších soutěží, dostávat pozvánky do lepších "pracc skupin" (místa na domlouvání přátelských zápasů) a tím se zlepšovat.

Úrovně ESEA lig

Platforma ESEA má také svoji strukturu lig a sezon, ty jsou 4 za rok. Také má pro každý region, i v kontextu počtu uživatelů a zájemců pro danou oblast, jiný systém úrovní (ranků lig). V těch největších regionech, jako je Evropa, je 5 lig, které jsou seřazeny pod sebou a jsou prostupné. Tedy týmy mohou postupovat i sestupovat mezi divizemi. Každá sezóna v divizi se skládá ze základní části a play-off (při vyšších soutěžích také baráže).

Ty úplně nejlepší celky v play-off nižších divizí mohou přeskočit o dvě úrovně výše, zpravidla o úroveň výše postoupí tým, který už proklouzne do TOP 8 nebo TOP 16 v play-off. Do čím vyšší soutěže se celek chce kvalifikovat, tím lépe musí skončit, protože prostupnost nejvyšších soutěží, počínaje skokem mezi ESEA Advanced a ESEA Premier, je minimální a nahoru nebo dolů se podívají 1-3 týmy. 

Nad všemi úrovněmi ESEA lig je posléze ESL Pro League, které se budeme věnovat samostatně níže v článku. Případný sestup nemusí být ovlivněn jen výkonností týmu, ale také rozpadem týmu, protože při přechodu z jedné sezóny do druhé, je potřeba zachovat jádro sestavy, tedy jeho polovinu. 

Úrovně ESEA lig (od nejnižší po nejvyšší):

  • ESEA Open
  • ESEA Intermediate
  • ESEA Main
  • ESEA Advanced
  • ESEA Premier

  • ESL Pro League
Schéma struktury a fungování ESEA Premier v sezoně 37 | Zdroj: Facebook @ESEA

Formát zápasů v ESEA ligách

Podobně jako v jiných aspektech, také formát se liší s ohledem na divizi. V nižších úrovních, až do ESEA Premier, se všechny zápasy v základní části hrají formátem BO1. Následně play-off formátem BO3.

V ESEA Premier se již základní skupina hraje na dvě vítězné mapy, tedy BO3.
 

Je možné ESEA zápasy sledovat?

Většina týmů si své utkání v ESEA ligách vysílá sama na svých Twitch kanálech. Prakticky je to možné od nejnižší po nejvyšší ligu. Zároveň výsledky svého oblíbeného týmu uvidíte přímo v jeho profilu na webu ESEA.

Více o formátu ESEA soutěží v roce 2021 je možné najít na oficiálním ESEA / ESL webu.

Jaká cesta tedy vede do prestižní ESL Pro League?

Srovnatelnost ESL Pro League najdeme například ve fotbalové Lize Mistrů. V případě CS:GO jde o jednu z nejprestižnějších soutěží, které se týmy mohou účastnit a organizátor pořádá 2 sezóny za kalendářní rok. 

Týmy mají hned několik cest, jak se vůbec mezi prestižní společnost mohou dostat. Jedním z nich je status "Pernament Partner Team", který opravňuje automatické pozvánky pro 14 celků (v aktuální sezoně ESL Pro League S14), které jsou zasmluvněny s organizátorem ESL.

Další možnosti už celky mohou ovlivnit. Část týmů dostává také možnost kvalifikovat se v rámci dvou sezon ESEA Premier. Na jednu ESL Pro League totiž náleží v letošním roce 2 ESEA sezony, tudíž z Evropy, Ameriky i dalších regionů měly možnost se kvalifikovat týmy v podstatě od nuly.

Jedním z příkladů byli i SINNERS, kteří zvládli ESEA Premier S37. V S36 zase vládli v Evropě Entropiq. Taktéž 2 týmy z Ameriky se kvalifikovali díky ESEA ligám, stejně jako tým v Austrálii a Oceánii.

Pyramida turnajů spadajících pod ESL, DreamHack a ESEA a započítavají se do ESL Pro Tour | Zdroj: @ESL Gaming

Poslední část týmů se skládá z ESL World Rankingu, tedy žebříčku, který si vede pořadatel a týmy získávají body z turnajů, které spadají (alespoň částečně) pod ESL, tedy samotné ESL/IEM turnaje, ESEA ligy nebo turnaje ze série DreamHack.

Příklad možností kvalifikace do ESL Pro League S14:

  • Permanent Partner Team 
  • ESEA S36/37 EU Premier 
  • ESEA S36/37 NA Premier
  • ESEA S36/S37 AU Premier
  • ESL World Ranking

Formát ESL Pro League

Celkově se 24 týmů rozdělí do 4 skupin po 6 týmech a základní část odehrají formátem BO3 každý s každým. Defacto tak pro každou skupinu jde o round robin systém. Do play-off se podívá rovnou polovinu celků, přičemž vítěz postupuje přímo do čtvrtfinále a 2. a 3. tým ze skupiny míří do předkola.

Následně jsou i zápasy v celém play-off formátem BO3. Výjimku tvoří grandfinále, které se odehraje ve formátu BO5.

Více o formátech zápasů a turnajů najdete v naší sekci Akademie.

Author photo
Vojtěch Pres Bývalý komentátor, nadšenec do rekreační cyklistiky a esportu.