Formáty zápasů a turnajů

V esportu existuje množství formátů, které se váží buď na zápas, celý turnaj, případně jen jeho část jako například "skupinová fáze" nebo play-off.

Formát dílčích zápasů:

  • BO1 – best of one, tedy nejlepší z jednoho zápasu je formát hraný na jeden vítězný zápas.
  • BO2 – best of two, tedy nejlepší ze dvou zápasů je formát hraný na dva zápasy, zde je možná remíza, pokud tým nebo jednotlivec zvítězí vždy v jedné ze dvou her.
  • BO3 – best of three, tedy nejlepší ze tří zápasů je formát, při kterém zvítězí tým nebo jednotlivec, který získá dvě vítězné dílčí hry ze tří možných. Tento formát se v hojné míře využívá ve vyřazovacích částech turnajů.
  • BO5 – best of five, tedy nejlepší z pěti zápasů je o formát, při kterém zvítězí tým nebo jednotlivec, který získá tři vítězné dílčí hry z pěti možných. Tento formát se v hojné míře využívá ve vyřazovacích částech turnajů, případně v samotném finále turnaje.
 

Formáty skupin:

  • Swiss: formát skupinové části, kde se týmy nebo jednotlivci, posouvají touto částí turnaje na základě aktuálního skóre. Po úvodním kole se účastníci turnaje podle svých výsledků snaží získat tři vítězství, které je posunou dál. V dílčích kolech se účastníci potkávají vždy se soupeři, kteří mají stejné skóre, tedy účastníci se skórem 2:1, narazí na soupeře, který má také skóre 2:1.

  • Round robin: jedná se o formát skupin, kde se týmy potkávají každý s každým, což vytváří velké množství zápasů, tedy kvantita může leckdy převážit nad kvalitou a významem některý dílčích zápasů. Jednou z nevýhod je i to, že se může stát častokrát vyrovnané skóre u mnoha týmů, tedy musí být nastaven i domyšlený systém následného klíče při vyrovnaném skóre apod.

  • GSL: jedná se o formát pojmenovaný po Global StarCraft League, kdy se týmy utkají v úvodním zápase, po kterém následuje souboj vítězů úvodních zápasů a souboj poražených. Tým, který takto prohraje ve dvou zápasech po sobě (úvodní zápas + zápas poražených) se s turnajem rozloučí. Tým, který naopak v úvodním zápase a zápase výherců, zvítězí, postupuje ze skupiny dál. Vítěz zápasu poražených se utká s týmem, který prohrál v zápase vítězů se utkají v rozhodujícím zápase ve skupině o druhé postupové místo. Celkovým cílem je tedy vyhrát dva BO3 zápasy.

Možné formáty vyřazovacích částí:

  • Single elimination play-off: formát vyřazovací části turnaje hraný na jeden zápas (může obsahovat ve formátu BO2/BO3/BO5 více dílčích her), vítěz zápasu postupuje pavoukem dál, poražený v turnaji končí, případně hraje o umístění.
 
  • Double elimination play-off: formát vyřazovací části, kdy mají týmy, případně jednotlivci, šanci se do turnaje vrátit i přes porážku v jednom ze zápasů. Rozlišuje se zde tzv. upper bracket (horní část pavouka) a lower bracket (spodní část pavouka). Týmy (eventuálně jednotlivci), kterým se nepovede zápas v horní části pavouka, tedy upper bracketu, padají do spodní části, lower bracketu. Zde mají šanci na reparát, pokud však při své cestě spodním pavoukem prohrají dílčí zápas, jejich cesta turnajem končí. Vítěz upper bracketu, tedy tým, který zde ani jednou neprohrál, se utkává v grandfinále s vítězem lower bracketu, první jmenovaný tým má zpravidla nějakou výhodu (díky tomu, že v play-off neprohrál) ať již v tom, že vede v sérii hrané na několik vítězných zápasů od začátku 1:0 anebo v případě nějakých her má možnost celou sérii prohrát a následuje rematch (odveta), která určí vítěze. Tým nebo jednotlivec ze spodního bracketu tak má cestu k celkovému triumfu o to složitější, ne však nereálnou.

Další možné formáty:

  • Play-in Stage: fáze turnaje, která se považuje vyplňuje funkci předkola, tedy selektuje týmy, které dokáží postoupit do části turnaje, kterou bývá zpravidla skupina.

Příklad na Sazka eLEAGUE CS:GO:

Split Sazka eLEAGUE je rozdělen na základní skupinu, ze které vycházejí týmy do play-off a baráže. V základní částí se utkává 8 týmů a každý se utká s každým v jedné sérii formátem best of two (BO2), tedy souboj na dvě dílčí mapy. Pokud každý z týmů vyhraje jednu mapu, body se rozdělí smírně (remíza), pokud jeden z týmů získá obě mapy na svoji stranu, stává se vítězem a bere všechny body, poražený žádné. Po základní skupině se první dva týmy dostanou přímo do semifinále playoff, týmy na 3. až 6. místě se utkávají ve čtvrtfinále a celky ze 7. a 8. místa hrají baráž GSL formátem se dvěma týmy z kvalifikace Open ligy. Play-off se hraje formátem single-elimination, v rámci čtvrtfinále a semifinále dílčím formátem best of three (BO3), tedy na 2 vítězné mapy v sérii. Finále poté formáte best of five (BO5).