Životospráva

Tomáš Průša: Slyšel jsem o vyhazovu hráče za nedodržení životosprávy a chlubení se tím na sítích

Tomáš Průša: Slyšel jsem o vyhazovu hráče za nedodržení životosprávy a chlubení se tím na sítích
17. 6. 2021
  |  

Rozhovor s výživovým poradcem o životosprávě a významu zdravého životního stylu esport hráčů.

Když člověk vidí Váš životopis, Tomáši, na první dobrou ho nenapadne, že jste směřoval k oblasti výživy, životosprávy a věcí okolo zdravého životního stylu. Jak jste se k tomu dostal? 

Odmala jsem sportoval a i přesto, že mám vystudovanou UMPRUM, mě to ke sportu a zdraví táhlo. A když se objevila možnost udělat si kurz výživy tak jsem se do toho pustil. Dnes působím jako poradce výživy u klientů zejména z korporací kde jezdím i na akce nazvané Den zdraví. Pořádám workshopy a semináře ve sportovních klubech apod. 

A kromě pomoci právě firmám v této oblasti, ať již formou workshopů nebo Dne zdraví, jste se dostal i k esportu. Co Vás k tomu přivedlo? Nebudeme si totiž nic nalhávat. Před pár lety se zdaleka tak nemluvilo o zdravém životním stylu ve spojení s hráči.

Je to o vývoji, kterým jsem prošel. Na začátku roku 2020 jsem přemýšlel kam to dál posunout. Pak jsem zahlédl pořad o esportu a i když jsem přesně netušil o čem se tam baví, zaujalo mě to jako celek. Protože z osobní zkušenosti vím jaké to je sedět hodiny na židli a jaké má následky špatná životospráva a nedostatek pohybu. To spojení je do očí bijící a proto jsem se rozhodl předávat své znalosti z výživy hráčům.

Jaká věc se Vám první vybaví, když se řekne dohromady životospráva a esport?

Kdybyste se mě zeptal před pár lety, řekl bych vám - NESMYSL. Dnes vám odpovím, že je to šance pro hráče být lepší. 

Často se člověk dozví z různých zdrojů, že strava tvoří v tom zdravého životního stylu víc než pohyb nebo sport. Platí to i pro esport hráče? 

Je pravda, že se to říká a já myslím, že obě věci jdou ruku v ruce. Jíme proto abychom žili a pohybem se staráme o svůj pohybový aparát. Ve stravě jde v dnešní době o mnohem víc než jen kalorie. Je to také o stylu výroby dané potraviny, obsahu a druhu konzervačních látek a také o stylu přípravy potravin. A v pohybu jde přece také o víc, než hnát svaly a vypadat “dobře”. Je to rovnováze a jedno bez druhého se neobejde. Ano sice do určitého věku si připadáme neporazitelní, jíme vše a nic nám to nedělá. Ale jak se říká, hříchy mládí nás časem dostihnou, někoho dříve někoho později.

Proč by hráč měl dbát o svoji životosprávu? Pomůže mu to nějak ve výkonnosti? 

Moje oblíbená věta je “Dej si pizzu před hrou a můžeš se rovnou střelit do ruky”. Jídlo má mnohem větší vliv na náš mozek než si myslíme. A mozek je sval hráčů esportu. Jim nejde o fyzický výkon, ale o udržení pozornosti a energie. To je to čemu jsem se věnoval v korporacích a to je to, co pomůže i hráčům. Mylně se například domníváme, že čím více kofeinu, tím více energie. Časem zjistíme, že má tahle rovnice mouchy. A pak tu máme nabírání hmotnosti a s tím přibývající zdravotní problémy.

Co byl nejvíc pozitivní příklad hráče, týmu nebo něčeho v esportu, u kterého jste si v hlavě řekl: “Jo, tak ti to dělají dobře.”? 

Možná ne tak hráče jako týmu, kde k tomu chtějí přistoupit opravdu od základu a stavět nejen na tréninku hry jako takové, ale také na všeobecném rozvoji svých svěřenců. Za rok a půl co dění kolem esportu sleduji je vidět pokrok v chápání toho, že profesionalita v esportu není jen o herním umění a talentu. Jsem rád, že hledají nové cesty jak být ještě lepší. Dokonce jsem i slyšel o vyhazovu hráče z týmu za nedodržení životosprávy a chlubení se tím na sociálních sítích.


Je teda potřeba stále edukovat na jedné straně veřejnost, že i v esportu se dbá na zdraví hráčů a na druhé straně organizace a hráče, aby tuto část výkonu také neopomíjeli? 

Rozhodně je to potřeba. Nevím jaká je představa obecné veřejnosti, ale vím jaká byla moje představa o hráčích. Já seděl u počítače 8 let v kanceláři, 8h denně, 5 dní v týdnu. Naučili mě tam pít kafe, přibral jsem 15kg a měl jsem vysoký cholesterol. Takže sám vím jak nenápadně tyhle problémy přichází. Když hráči trénují a chtějí být profesionálové, je to spousta hodin sezení a soustředění se. Správná životospráva je udrží v kondici a jejich tělo a mysl v lepším stavu. Týmy si dnes uvědomují a vidím v tomhle ohledu větší progres.

Víte já bych jako otec také nerad viděl svou dceru jak sedí u počítače, láduje do sebe nesmysly a ničí si zdraví. Myslím si, že pokud rodiče uvidí své děti, že to neberou jen jako zábavu aby zabili nudu, ale že se k tomu snaží přistupovat profesionálně, zboří to takovou tu pomyslnou bariéru.

Spousta profesionálních týmů ukazuje, jak se snaží hráčům dát prostor pro pohyb pomocí různých fitness “koutků” v gaming housech/kanceláří, stejně tak mají různé výživové poradce. Bude toto trendem i do budoucna? 

V zahraničí je dnes tohle všechno standardem, takže určitě ano.

I v Česku se rozjely nějaké aktivity, například Zdravý hráč. Co říkáte na tyto aktivity?

Je to skvělá věc, díky Zuzce hráči vidí jak díky jednoduchým cvikům udržet svoje tělo v kondici. I to nejlepší křeslo na světě vaše tělo v kondici neudrží. Na to je potřeba prostě zvednout zadek a něco udělat.

A Vaše aktivity, které v esportu máte rozjeté? Případně jaké služby nabízíte ať již týmům nebo jednotlivcům?

Aktuálně jsou to semináře (webináře) z oblasti výživy a zdraví pro hráče a celé týmy včetně diagnostiky organismu. Samozřejmě i osobní konzultace pro jednotlivce. Hodně se mi líbí jaký má strava vliv na naši mysl a tím pádem na naše jednání a reakce. Chci tento projekt dál rozvíjet, tak uvidíme, kam až se to dostane.


Článek vznikl ve spolupráci s Tomášem Průšou

Tomáš a je poradce výživy a má za sebou přednášky o výživě v několika sportovních klubech a působím jako poradce výživy na akcích Den zdraví, které jsou určeny korporátní klientele. Oboru se aktivně věnuje více jak 5 let a neustále pro své klienty vyhledává nové informace opřené o vědecké výzkumy. Vždy byl pro vyváženost a správné načasování. Rád zastává to, že stejně jako si sportovec, musí správně načasovat formu, tak i v gamingu je potřeba vědět kdy a co jíst, aby se hráč mohl co nejlépe soustředit na výkon. Pokud Tě zajímá víc, navštiv jeho sociální sítě jako LinkedIn nebo Instagram
Author photo
Vojtěch Pres Bývalý komentátor, nadšenec do rekreační cyklistiky a esportu.