Tomáš Průša: Slyšel jsem o vyhazovu hráče za nedodržení životosprávy a chlubení se tím na sítích
Rozhovor s výživovým poradcem o životosprávě a významu zdravého životního stylu esport hráčů.
Odmala jsem sportoval a i přesto, že mám vystudovanou UMPRUM, mě to ke sportu a zdraví táhlo. A když se objevila možnost udělat si kurz výživy tak jsem se do toho pustil. Dnes působím jako poradce výživy u klientů zejména z korporací kde jezdím i na akce nazvané Den zdraví. Pořádám workshopy a semináře ve sportovních klubech apod.
A kromě pomoci právě firmám v této oblasti, ať již formou workshopů nebo Dne zdraví, jste se dostal i k esportu. Co Vás k tomu přivedlo? Nebudeme si totiž nic nalhávat. Před pár lety se zdaleka tak nemluvilo o zdravém životním stylu ve spojení s hráči.
Je to o vývoji, kterým jsem prošel. Na začátku roku 2020 jsem přemýšlel kam to dál posunout. Pak jsem zahlédl pořad o esportu a i když jsem přesně netušil o čem se tam baví, zaujalo mě to jako celek. Protože z osobní zkušenosti vím jaké to je sedět hodiny na židli a jaké má následky špatná životospráva a nedostatek pohybu. To spojení je do očí bijící a proto jsem se rozhodl předávat své znalosti z výživy hráčům.
Jaká věc se Vám první vybaví, když se řekne dohromady životospráva a esport?
Kdybyste se mě zeptal před pár lety, řekl bych vám - NESMYSL. Dnes vám odpovím, že je to šance pro hráče být lepší.
Často se člověk dozví z různých zdrojů, že strava tvoří v tom zdravého životního stylu víc než pohyb nebo sport. Platí to i pro esport hráče?
Je pravda, že se to říká a já myslím, že obě věci jdou ruku v ruce. Jíme proto abychom žili a pohybem se staráme o svůj pohybový aparát. Ve stravě jde v dnešní době o mnohem víc než jen kalorie. Je to také o stylu výroby dané potraviny, obsahu a druhu konzervačních látek a také o stylu přípravy potravin. A v pohybu jde přece také o víc, než hnát svaly a vypadat “dobře”. Je to rovnováze a jedno bez druhého se neobejde. Ano sice do určitého věku si připadáme neporazitelní, jíme vše a nic nám to nedělá. Ale jak se říká, hříchy mládí nás časem dostihnou, někoho dříve někoho později.
Proč by hráč měl dbát o svoji životosprávu? Pomůže mu to nějak ve výkonnosti?
Moje oblíbená věta je “Dej si pizzu před hrou a můžeš se rovnou střelit do ruky”. Jídlo má mnohem větší vliv na náš mozek než si myslíme. A mozek je sval hráčů esportu. Jim nejde o fyzický výkon, ale o udržení pozornosti a energie. To je to čemu jsem se věnoval v korporacích a to je to, co pomůže i hráčům. Mylně se například domníváme, že čím více kofeinu, tím více energie. Časem zjistíme, že má tahle rovnice mouchy. A pak tu máme nabírání hmotnosti a s tím přibývající zdravotní problémy.
Co byl nejvíc pozitivní příklad hráče, týmu nebo něčeho v esportu, u kterého jste si v hlavě řekl: “Jo, tak ti to dělají dobře.”?
Možná ne tak hráče jako týmu, kde k tomu chtějí přistoupit opravdu od základu a stavět nejen na tréninku hry jako takové, ale také na všeobecném rozvoji svých svěřenců. Za rok a půl co dění kolem esportu sleduji je vidět pokrok v chápání toho, že profesionalita v esportu není jen o herním umění a talentu. Jsem rád, že hledají nové cesty jak být ještě lepší. Dokonce jsem i slyšel o vyhazovu hráče z týmu za nedodržení životosprávy a chlubení se tím na sociálních sítích.
Je teda potřeba stále edukovat na jedné straně veřejnost, že i v esportu se dbá na zdraví hráčů a na druhé straně organizace a hráče, aby tuto část výkonu také neopomíjeli?
Rozhodně je to potřeba. Nevím jaká je představa obecné veřejnosti, ale vím jaká byla moje představa o hráčích. Já seděl u počítače 8 let v kanceláři, 8h denně, 5 dní v týdnu. Naučili mě tam pít kafe, přibral jsem 15kg a měl jsem vysoký cholesterol. Takže sám vím jak nenápadně tyhle problémy přichází. Když hráči trénují a chtějí být profesionálové, je to spousta hodin sezení a soustředění se. Správná životospráva je udrží v kondici a jejich tělo a mysl v lepším stavu. Týmy si dnes uvědomují a vidím v tomhle ohledu větší progres.
Víte já bych jako otec také nerad viděl svou dceru jak sedí u počítače, láduje do sebe nesmysly a ničí si zdraví. Myslím si, že pokud rodiče uvidí své děti, že to neberou jen jako zábavu aby zabili nudu, ale že se k tomu snaží přistupovat profesionálně, zboří to takovou tu pomyslnou bariéru.
Spousta profesionálních týmů ukazuje, jak se snaží hráčům dát prostor pro pohyb pomocí různých fitness “koutků” v gaming housech/kanceláří, stejně tak mají různé výživové poradce. Bude toto trendem i do budoucna?
V zahraničí je dnes tohle všechno standardem, takže určitě ano.
I v Česku se rozjely nějaké aktivity, například Zdravý hráč. Co říkáte na tyto aktivity?
Je to skvělá věc, díky Zuzce hráči vidí jak díky jednoduchým cvikům udržet svoje tělo v kondici. I to nejlepší křeslo na světě vaše tělo v kondici neudrží. Na to je potřeba prostě zvednout zadek a něco udělat.
A Vaše aktivity, které v esportu máte rozjeté? Případně jaké služby nabízíte ať již týmům nebo jednotlivcům?
Aktuálně jsou to semináře (webináře) z oblasti výživy a zdraví pro hráče a celé týmy včetně diagnostiky organismu. Samozřejmě i osobní konzultace pro jednotlivce. Hodně se mi líbí jaký má strava vliv na naši mysl a tím pádem na naše jednání a reakce. Chci tento projekt dál rozvíjet, tak uvidíme, kam až se to dostane.
Článek vznikl ve spolupráci s Tomášem Průšou
Tomáš a je poradce výživy a má za sebou přednášky o výživě v několika sportovních klubech a působím jako poradce výživy na akcích Den zdraví, které jsou určeny korporátní klientele. Oboru se aktivně věnuje více jak 5 let a neustále pro své klienty vyhledává nové informace opřené o vědecké výzkumy. Vždy byl pro vyváženost a správné načasování. Rád zastává to, že stejně jako si sportovec, musí správně načasovat formu, tak i v gamingu je potřeba vědět kdy a co jíst, aby se hráč mohl co nejlépe soustředit na výkon. Pokud Tě zajímá víc, navštiv jeho sociální sítě jako LinkedIn nebo Instagram.