Životospráva

Orgánové hodiny aneb jak pracuje naše tělo během dne

Orgánové hodiny aneb jak pracuje naše tělo během dne
24. 9. 2021
  |  

Celý svět jede v cyklech. Země se točí kolem Slunce, Měsíc kolem Země. Máme příliv a odliv, 4 roční období, den, noc atd. I naše tělo jede v cyklech nejen spánek a bdění, ženy o tom vědí své a každý náš orgán má svůj cyklus odpočinku a doby kdy pracuje nejlépe.

Vychytáním detailů a v těchto cyklech ve stravě, pití a odpočinku může pozitivně ovlivnit vše co děláme. Rozhodně neříkám, že je nutností to přesně dodržovat. Navíc si myslím, že v dnešní době to není ani možné. Pokusím se vám co nejlépe popsat kde vám to může popsat i v rámci hraní.

01:00 – 03:00

V tuto hodinu jede žlučník na plné obrátky, žlučníkáře může opravdu bolet. Už 3 hodiny před touto hodinou bychom se měli vyhnout tučným jídlům. Jestli si dáváš na noc hranolky a další smažená jídla, může tě to později stát problémy se žlučníkem. Alkohol také není dobrá volba…. Ale jak se říká, všichni máme své dny. Otázkou je, jak často to bývá.

Dalším orgánem, které je v této hodině nejaktivnější, jsou játra. Odstraňují škodliviny z těla a čistí krev. Mozek v tuto dobu nejvíce odpočívá, kdo je na cestách měl by být velmi opatrný. Nejméně z celého dne se okysličuje a zpomalují se nám reflexy. Pokud hraješ v tuto dobu opatrně s kofeinovými nápoji. Pij vodu, voda váže kyslík a pomůže ti.

03:00 – 05:00

Plíce se pročišťují, chuti na cigárko v této době nepodlehni. Nech plíce ať se čistí. Budí se lidé s respiračními problémy. Tělo je v tuto dobu nejvíce vypnuté. Odpočívá, úplně. Do mozku proudí nejméně krve. Je dokázáno, že v tuto dobu, nás napadají nejhorší scénáře čehokoli. Pokud se v našem životě cokoli děje, projeví se to v těchto hodinách.

05:00 – 07:00

Čas vylučování, tlusté střevo jede bomby. V klidu jsou ledviny, nejlepší čas na pití vody a teplých nápojů. Nejlépe bylinných čajů. Tělo se pomalu probouzí a kvůli zvyšujícímu se tlaku krve se nemocní necítí dobře. 7 hodina ranní je nejlepší na snídani, braní léků a doplňků stravy. Tělo má nejvyšší obranyschopnost z celého dne.

07:00 – 09:00

 Imunitní systém je v útlumu, sprcha proč ne, jen ne studená. Srdeční rytmus se snižuje a v úplném TOPu je psychická aktivita. Nejlepší čas na hraní, učení, fyzický trénink, který ještě lépe prokrví celé tělo. V této době je nejlepší kombinace fyzické aktivity (rozcvičky) a trénink herních dovedností.

09:00 – 11:00

Slinivka a slezina makají nejvíce. Není vhodný čas na kávu ani alkohol. Na druhou stranu je nejlepší doba na sladký zákusek, kdy je tělo schopné nejlépe odbourat cukr. Zároveň tedy dobrý čas na ovoce a svačinku. Fyzický výkon je dole.

11:00 – 13:00

Srdeční činnost je na maximu. Slaběji je okysličen mozek a čím těžší jídlo si dáme k obědu, tím hůře se nám bude po obědě pracovat. Po obědě si dát trochu oraz neuškodí. V tuto dobu je dvacetiminutovka ideální. Tenké střevo pracuje, a tudíž poobědové dortíčky nejsou úplně dobrý nápad.

13:00 – 15:00

Pomalu se zvyšuje tělesná aktivita, tenké střevo pracuje v tuto dobu nejvíce. Před touto dobou bychom měli vypít dostatek tekutin. Jinak se budeš cítit dehydratovaný.

15:00 – 17:00

Aktivita těla stoupá a je to další část dne, která je nejlepší na učení. Nejaktivnější je močový měchýř, proto jsou vhodné bylinné čaje na pročištění. Trávicí systém je schopen přijmout vydatné, těžké jídlo. Ideální doba na zeleninu ke svačině kvůli aktivnějšímu imunitnímu systému. 17 hodina je ideální na fyzický trénink.

18:00

Pokud možno, co nejméně stresu, přesto, že pociťujeme nejméně fyzické bolesti z celého dne, psychika klesá. Nejhorší možná doba na to řešit cokoli důležitého s partnerem, šéfem, atd. Vhodná doba k relaxaci. Ledviny pokračují ve své nejlepší práci.

19. a 20. hodina

Doba nejvyšší bystrosti, další ideální doba na jakékoli hraní, učení. Reflexy jsou na skvělé úrovni. Zároveň se v tuto dobu dokážeme velmi snadno rozčílit.

21:00 – 23:00

V tuto dobu bychom už neměli jíst nic těžkého a tučného. Naše paměť je v dobré kondici, další ideální doba k učení. Jsme schopni si zapamatovat naučené dovednosti dlouhodobě. S blížící se půlnocí se snižuje koncentrace.

Ve 23h se probouzí žlučník a játra. Mezi 23 a 00 je nejlepší čas ulehnout ke spánku.
Teď už víš, v jakých cyklech pracují naše orgány a jistě sis všiml, že jsou během dne časy, které jsou nejlepší pro trénink.

Zdroj úvodní fotografie: unsplash.com

Author photo
Tomáš Průša Poradenství výživy se aktivně věnuji více jak 5 let. Přednášel jsem ve sportovních klubech a nyní se snažím pomáhat esportovcům zlepšovat jejich životní styl a tím i výkonnost.