Životospráva

Oči a péče o zrak hráčů

Oči a péče o zrak hráčů
5. 1. 2022
  |  

Na začátku roku jsme si připravili článek s tématem očí a zraku. Jak se o něj starat víc, než jen používat herní brýle? Náš zrak, patří ke smyslům, o které nechcete přijít. Asi není moc lidí, kteří by řekli, že raději přijdou o zrak než o sluch.

Ochranné brýle 

Gaming brýle zná asi každý hráč. Jsou skvělým nástrojem, který udržuje oči méně unavené, protože tlumí cca 40 % záření monitoru. Samozřejmě nejsou pouze pro gamery, lidé dnes obecně tráví u monitorů obrovské množství času.

Snížením jasu obrazovky 

Naše oči odvyknou na silné záření, pokud snížíme jas obrazovky. Bude to zpočátku možná divné a nepohodlné, ale je to pouze zvyk. Snad v každém počítači je nastavení noční obrazovky, využívej ho co nejvíce. Očím vadí záření obrazovky v úplné tmě, měj, pokud možno rozsvíceno.

Pokud trpíš epilepsií, tak máš jistě nakázáno omezit dobu na počítači a rozhodně mít u toho rozsvícené světlo. Blikání monitoru, které vědomě nevnímáš, může způsobit záchvat.

Nejlépe 2h před spaním bychom naše elektronické miláčky používat neměli, kvůli kvalitě spánku, ale to je jen taková vsuvka. Raději si vezmi dobrou knihu nebo si udělej pár doporučených cviků ze "Zdravého hráče".  

Další tipy na lepší péči o zrak

Trénujte oči pohledem mimo obrazovku:
Pokud se občas podíváte z okna, nebo jinam po místnosti, oči si uleví. Nebudou tak dlouho zaměřené na jeden blízký bod. Není od věci si udělat od hraní cca 1x za 2h pauzu.

Pijte dostatek vody:
Pokud si ještě nečetl článek o vodě v této sekci, vrať se k němu. Ve zkratce, oko je zhruba z 95% voda. Záření oči vysušuje a je tedy nutná hydratace. Mrkání pomáhá zvlhčovat oko.

Vitamin A a karotenoidy pomáhají našim očím a zraku zevnitř:
Nevím jak tobě, ale babička mi vždycky říkala: "Papej mrkvičku Tomášku, je dobrá na oči". No holka jedna, měla pravdu. Mrkev je totiž jedním z nejlepších přírodních zdrojů β – karotenu a vitaminu A. Nedostatek vitaminu A je mimo jiné, jednou z hlavních příčin šerosleposti a při jeho vážném nedostatku lze přijít o zrak úplně. Vitamin A najdeme kromě mrkve také v tresčích játrech, vejcích, másle a rybím tuku. Samozřejmě ve vší další barevné zelenině a ovoci.

Vitaminem A se dá předávkovat, proto prosím dodržuj dávkování, pokud ho užíváte jako doplněk stravy samostatně.

Karotenoidy:
Jako je lutein, lykopen a zeaxanthin jsou další ochránci našeho zraku. Jsou to velmi silné antioxidanty. Vyskytují se ve veškeré barevné a tmavě zelené zelenině a ovoci. Špenát nebo brokolice nejsou sprostá slova.

Zeaxanthin společně s luteinem jsou osobní strážci žluté skvrny v oku. Žlutá skvrna, je místo v oku, s největší koncentrací čípků zajišťujících barevné vidění. Zajišťuje nám ostrost vidění a lepší přizpůsobení barevným kontrastům.

Malá zajímavost na závěr: Nejvíce vitaminu A obsahují játra ledních medvědů. Je to dáno jejich složením stravy, která je plná rybího tuku. Nejeden Eskymák na to doplatil. Přeji ti pro tento rok pevné zdraví, oko tygra a nejez játra ledních medvědů.

Zdroj úvodní fotografie: unsplash.com

Author photo
Tomáš Průša Poradenství výživy se aktivně věnuji více jak 5 let. Přednášel jsem ve sportovních klubech a nyní se snažím pomáhat esportovcům zlepšovat jejich životní styl a tím i výkonnost.