Životospráva

Aminokyseliny jako strava pro mozek, jak ovlivňují hráče?

Aminokyseliny jako strava pro mozek, jak ovlivňují hráče?
16. 7. 2021
  |  

Přes základní živiny v minulém článku se dostáváme k něčemu, co zásadně ovlivňuje náš mozek, naše pocity a nálady. Slyšeli jste někdy Methionin, Valin, Therosin? Tyto názvy nejsou jména trpaslíků z nějaké hry nebo z filmu Hobit.

Jsou to názvy aminokyselin, základních stavebních kamenů bílkovin. Některé si tělo umí vyrobit samo a některé musíme přijmout ve stravě. Dělíme je na:

  • Neesenciální – naše tělo si je vyrobí samo.
  • Esenciální – tělo si je vyrobit nedokáže (Leucin, Isoleucin, Lysin, Fenylalanin, Methionin, Valin, Therosin, Tryptofan, Histidin)
My se dnes detailně podíváme na dva, které tě budou zajímat v souvislosti s gamingem, vlivem na energii, mozek a nálady. Pojďme se podívat na zoubek aminokyselině jménem Fenylalanin a Tryptofan.

Fenylalanin

Je základní látka jiné neesenciální aminokyseliny, tyrosinu, který je zodpovědný za dopamin což je jak známo hormon štěstí.

V praxi fenylalanin potlačuje depresivní stavy a zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost a odolnost vůči stresu. Je hlavní surovinou při tvorbě kolagenu. Navíc potlačuje chuť k jídlu, což při nočních turnajích oceníš. No a něco pro pánskou část čtenářů – zvyšuje sexuální touhu a má vliv na stav spermií.

Pro tebe jako hráče je velmi dobře využitelná, všechny jeho vlastnosti ti přidají pozitivní energii. Pravidelným přísunem této látky si udržíš dobrou náladu, vyšší bdělost a potlačená chuť k jídlu není k zahození.
Zdroje jsou logicky mléko, sýry, maso. Nejlepšími zdroji jsou ovšem kvasnice nebo izolovaný sojový protein. Dají se také použít doplňky stravy. Nejlépe ty, který obsahují všechny esenciální aminokyseliny.

Denní dávka by měla být mezi 500 – 1500mg. Vyšší dávkování by mohlo způsobit vyšší krevní tlak, nevolnost, úzkosti. Nedostatek fenylalaninu se projevuje zapomínáním nebo náladovostí.

Tryptofan

Mimo mnoho funkcí, které pro naše tělo tato aminokyselina má si povíme o dvou.
První je, že je základním stavebním kamenem pro tvorbu serotoninu, který stejně jako dopamin ovlivňuje naše nálady a depresivní stavy jsou také spojovány s nedostatkem serotoninu. Serotonin pomůžeme vyplavit i po 30 minutách tělesné aktivity. To je jeden z důvodů proč je Zuzka Kubáňová, ambasadorka Zdravého hráče, pořád tak happy. Hladinu serotoninu negativně ovlivňuje i káva a další „nakopávače“, o tom v dalším článku.

Další neurotransmiter, který vzniká z tryptofanu je melatonin a teď se omlouvám všem milovníkům usínání u TV nebo uživatelům mobilních zařízení, tabletů počítačů atp. Vlastně neomlouvám, píšu to abych vám pomohl.

Melatonin nám pomáhá ke kvalitnímu spánku a vyplavování melatoninu podpoří – tma, vypnuté přístroje, zataženo, nepřerušovaný spánek, kvalitní matrace, větraná místnost atp.

Usínání u TV, počítačů a dalších přístrojů se neslučuje s kvalitním spánkem. Proto i pití většího množství vody před spaním, nás může vzbudit na záchod a přerušit spánek. Telefony bychom měli mít vypnuté nebo na režim letadlo.

Jak můžeš vidět, kvalitní strava má mnohem větší vliv na energii, bdělost a zaměření, než se může na první pohled zdát. Jsou to detaily, které v praxi pak udělají obrovský rozdíl.

Měj úspěšný den a těším se u dalšího článku.

Článek vznikl ve spolupráci s Tomášem Průšou

Tomáš a je poradce výživy a má za sebou přednášky o výživě v několika sportovních klubech a působím jako poradce výživy na akcích Den zdraví, které jsou určeny korporátní klientele. Oboru se aktivně věnuje více jak 5 let a neustále pro své klienty vyhledává nové informace opřené o vědecké výzkumy. Vždy byl pro vyváženost a správné načasování. Rád zastává to, že stejně jako si sportovec, musí správně načasovat formu, tak i v gamingu je potřeba vědět kdy a co jíst, aby se hráč mohl co nejlépe soustředit na výkon. Pokud Tě zajímá víc, navštiv jeho sociální sítě jako LinkedIn nebo Instagram
Author photo
Tomáš Průša Poradenství výživy se aktivně věnuji více jak 5 let. Přednášel jsem ve sportovních klubech a nyní se snažím pomáhat esportovcům zlepšovat jejich životní styl a tím i výkonnost.