Gear

Top 5 Hardware: Nejoblíbenější myši mezi profíky

Top 5 Hardware: Nejoblíbenější myši mezi profíky
6. 6. 2021
  |  

Herní myš je pro profesionální hráče stejně důležitá jako na míru dělané kopačky nebo hokejka. Záleží na velkém množství faktorů, od kvalitního senzoru, přes tvar a držení samotné myši, až po odezvu spínačů.

Situace na trhu myší je dnes více než rozmanitá. Hráči mají na výběr obrovské množství variací, značky jako Logitech, Zowie, Razer či Xtrfy jasně vyprofilovaly své portfolio a z technické stránky jde celé odvětví mílovými kroky vpřed. Pro začínajícího či neznalého hráče tak může být trh mírně zmateční. Vybrali jsme pro vás pětici nejpopulárnějších myší napříč esportem, abychom utvořili představu, kde momentálně leží největší síla věrných herních hlodavců.

Myši nemají v žebříčku konkrétní postavení. Jedná se o výběr profesionálních hráčů napříč hrami jako Counter-Strike: Global Offensive, VALORANT, League of Legends, Overwatch či Fortnite.

Logitech G Pro Wireless (Bezdrátová)

Bývaly časy, kdy by hráče za bezdrátovou myš vysmál celý zbytek LAN turnaje, od hráčů až po organizátory a možná i diváky. Bezdrátové myši existují už dlouho, ale vždy přinášely spíše komplikace než výhody. Vysoká latence (odezva vašich akcí vůči samotnému počítači / hře), špatná výdrž baterie, právě kvůli integrované baterii také vysoká váha a spousta dalších nevyzpytatelností.

V roce 2018 však firma Logitech řekla dost a představila G Pro Wireless. Troufáme si tvrdit, že větší revoluce v herním hardwaru tu nebyla od přechodu z 60 hz monitorů na vyšší 144 hz frekvenci. Logitech přišel s naprosto bezchybným HERO senzorem v bezdrátovém balení, minimální – s drátovými myšmi srovnatelnou – latencí v podobě 1ms, akceptovatelnou váhou kolem 80 g a naprosto bezkonkurenční výdrží na jedno nabití: myš vydrží skoro dva dny intenzivního hraní, v běžném provozu ji pak není nutné nabíjet bezmála celý týden. Její velikost a hlavně ambidexterní tvar jsou velmi populární, protože ji mohou používat jak leváci, tak praváci, stačí si jen nastavit, která boční tlačítka chtějí používat. Důkaz předchozího tvrzení o hardwarové revoluci? Logitech G Pro Wireless používá 42 % pro hráčů CS:GO, 70 % hráčů Overwatch a dokonce 80 % hráčů fenoménu League of Legends.

Zowie EC2 (Drátová)

Jedna z nejpopulárnějších myší pro hráče FPS stříleček. Myš určená pro praváky, vytvořená speciálně pro kompetitivní hráče CS:GO. Jednou z největších předností všech Zowie myší je jejich tvar a EC2 ho dokázala doladit do dokonalosti. Jedná se o tzv. „plug and play“ myš, Zowie EC2 nevyžaduje žádné ovladače či další přídavný software. Senzor PixArt, který myši Zowie používají, má na trhu ještě lepší pověst než např. HERO od Logitechu. EC2 váží 90 gramů, používá kvalitní a bytelné plasty a má solidní poddajný kabel. Její největší devízou je ale krom výborného senzoru hlavně zmiňovaný tvar: Nezřídka se hovoří o vůbec nejlepším a nejpohodlnějším na trhu, který se spousta dalších výrobců snaží kopírovat.


XTRFY M4 (Drátová)

XTRFY v našem žebříčku představuje boom poslední doby: nízkou váhu myši. Stejně jako např. firma Finalmouse (značka velice populární ve Fortnite i díky sponzorské smlouvě spopulárním hráčem a streamerem Ninja) se XTRFY M4 vydala cestou perforovaného těla myši k dosažení, co nejnižší váhy, která se zastavila na 69 gramech. Společně s příjemným pravorukým tvarem, bezchybným PixArt senzorem (stejný jako používá Zowie) a nízkou cenou se myši XTRFY začaly těšit velké popularitě. Kvůli děrování nabízí myš dokonce také určitý stupeň ochrany proti namočení.

Logitech G Pro Wireless Superlight (Bezdrátová)

Logitech neusnul na vavřínech. Když se mu podařilo zbourat trh se svou původní G Pro Wireless, naslouchal také hráčům. G Pro Wireless totiž nebyla bez chyb. Velké množství hráčů si stěžovalo na tzv. náhodný „double click“, kdy se spínač myši při jednom kliknutí spustil hned dvakrát. V úplně nejlepší formě nebylo ani kolečko. Logitech v roce 2020 přišel s nástupcem, který všechny tyto nedostatky vychytal.

A aby toho nebylo málo, pokračoval v nastoleném trendu posledních let a snížil váhu – na neuvěřitelných 63 gramů. To je hodnota působivá u drátové myši, ale u bezdrátové, která v sobě musí mít baterii, se jedná o opravdu impozantní inženýrský kousek. Nízká váha si ale vzala svou daň. Myš má sice stále ambidexterní tvar, ale již není pro leváky. Logitech totiž na pravé straně kompletně odstranil boční tlačítka.

Razer DeathAdder (Drátová)

Starý dobrý DeathAdder. I tak by se o tomto kousku Razeru dalo začít. Na trhu je tato myš a její následné variace už přes 10 let. Něco tedy musí dělat správně. Jak už je v tomto žebříčku zvykem, myš disponuje výborným senzorem Razer Focus, nejnovější verze má dokonce optické spínače.

Jedná se o pravorukou myš s velmi specifickým designem a asymetrickým tvarem, ale pokud vám padne do ruky, nechcete nic jiného. Je oblíbená napříč celým esportem a právem. Myš váží 82 gramů, je tedy vcelku lehká, má kvalitní pletený kabel a jedinou nevýhodou může být někdy až intruzivní ovládací software Razeru přímo v počítači.

Zdroj úvodní fotografie: Unsplash  
Author photo
Martin Kopecký Vystudovaný žurnalista a nadšený hráč, co miluje CSko a Dotu a o esport se zajímá už více než 10 let.