Hardware

Společnost Valve umožnila objednávky Steam Decku i zcela novým Steam účtům

Společnost Valve umožnila objednávky Steam Decku i zcela novým Steam účtům
20. 7. 2021
  |  

Chtěli jste si přeodbjednat nejnovější přenosný počítač Steam Deck od firmy Valve, ale trápila vás absence účtu, či jste jej neměli dostatečně dlouho zřízený na platformě Steam? Situace se dneškem mění. Steam Deck si může předobjednat kdokoliv, kdo se zdarma zaregistruje na herní digitálně platformě Steam.

Dominance přenosné konzole Nintendo Switch by se zanedlouho mohla stát minulostí. Americký herní gigant Valve přišel s vlastním řešením přenosného hraní kdekoliv a kdykoliv. A na rozdíl od Nintenda se může opřít o největší digitální distribuční platformu na světě. A také naprosto masivní výkon. Firma Valve schválně upustila od názvu přenosná konzole, raději zvolila spojení přenosný počítač. I přes to však Steam Deck nejvíce připomíná třeba legendární přenosné konzole Sony PSP nebo Nintendo Switch.

Valve ve spojení s AMD vytvořili naprosto nový a unikátní APU (Accelerated Processing Unite), tedy od základu nově postavený klasický procesor (CPU) a grafickou jednotku v jednom (GPU). Ta má zajistit bezproblémové hraní i těch nejnáročnějších AAA titulů, které na Steamu můžete najít. Bližší specifikace zatím nejsou známy, jisté ale je, že Steam Deck bude disponovat sedmipalcovou dotykovou obrazovkou, rychlým NVMe úložištěm (za příplatek), možností rozšířit úložiště, stereo reproduktory, bezdrátovým připojením a 40 Wh baterií (první informace mluví o 7-8 hodinách hraní při lehkém využití, můžeme si tedy domyslet, že výdrž baterie při hraní AAA titulů klesne minimálně o polovinu).
Podobně jako Nintendo Switch půjde i Steam Deck připojit na větší obrazovku a dle slov samotné společnosti Valve využívat jako plnohodnotný počítač. Dříve zmíněná přenosná herní zařízení Sony PSP nebo Nintendo Switch se stala populárními díky svým hrám. Sony i Nintendo se mohou opřít o masivní základnu titulů. V něčem podobném tkví také síla Steam Deck.

Uživateli stačí se zdarma zaregistrovat na platformě Steam, pořídit hru a začít hrát. Kdokoliv s již existujícím účtem a knihovnou plnou her se jen přihlásí a všechny tituly by mu měly být okamžitě dostupné na hraní. A to včetně esportových klasik jako Counter-Strike: Global Offensive či Dota 2. Předobjednávky byly spuštěny 16. července, teprve dnešním dnem je však možné nový výkonný přístroj předobjednat i z účtů, které existují méně než 30 dní.

Počáteční cena je 419 euro (necelých 11 tisíc korun), s veškerými příplatky se však může vyšplhat až na 679 euro (17,5 tisíce korun). Všechny verze však nabízí totožný výkon, hardwarový rozdíl je pouze v rychlejším úložišti. První kusy by se do rukou uživatelů měly dostat v prosinci letošního ruku. Brzy tedy zjistíme, zda společnost Valve ovládne trh s přenosnými herními zařízeními nebo byla jejich snaha zbytečná.

Author photo
Martin Kopecký Vystudovaný žurnalista a nadšený hráč, co miluje CSko a Dotu a o esport se zajímá už více než 10 let.